понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty przeważnie spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą także za dekoracje. Z reguły takie ogrodzenia PVC z Rybnika sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie szybko wzrastają i silnie gęstnieją. Dużo czaru maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazki, zaś rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer obok takiego parkanu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki które panują w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także bujnie kwitną, tymczasem potrzebują także dużo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastiku zdołają być niezwykle wysmukłe, lecz trzeba je cyklicznie obcinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot wyznacza się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia Winylowe z Makowa Podhalańskiego stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий