среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, banalnej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo wstępnie obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastyku na plot i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na balustrady Winylowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia PCVRzeszowa na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także naszych upodobań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenia Winylowe na plot i furtę ze sztachetek stawia się z głazów wielorakiego kształtu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych układach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий